Atrakcje

Bieszczady i Wetlina oraz jej okolice to raj dla turystów

Bieszczady same w sobie są olbrzymią atrakcją dla turystów. Można tu uprawiać turystykę pieszą, najbardziej rozpowszechnioną formę spędzania czasu w tym przepięknym zakątku Polski, ale równie chętnie turyści korzystają ze szlaków rowerowych, turystyki konnej czy w zimie ze stoków narciarskich.

Są też tacy którzy raczej spędzają czas na kontemplacji przepięknych widoków, podnosząc wzrok sponad szklanek i kufli zimnych napoi. Ci turyści chętnie odwiedzają bar Baza Ludzi z Mgły w Wetlinie, sąsiadujący z naszym pensjonatem. Tam zawsze spotkacie ciekawe osoby, a czas upłynie szybko i przyjemnie.

Chcieliśmy zaproponować Wam klika atrakcji jakie planując noclegi w pensjonacie Wetlinka warto zobaczyć. Jakie są atrakcje w okolicy, gdzie
i jak się wybrać, co zaplanować podczas pobytu w sercu Bieszczadów.

Szlaki Piesze

bieszczadzki drogowskaz

Turystka piesza i wędrówki po szlakach to najczęściej wybierana forma wypoczynku na terenie Bieszczadów. Z Wetliny wybierzecie się m.in. na Połoninę Wetlińską, na Przełęcz Orłowicza i Smerek. Niestety nie dane już Wam będzie odpoczynku w znanym i kultowym schronisku Chatka Puchatka, gdyż zgodnie z decyzją dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zostało rozebrane i będzie przebudowane. Położone na wysokości 1228 m. n. p. m. było przystankiem dla wielu wędrowców podczas włóczęgi na szlaku.
Ciekawe propozycje szlaków pieszych znajdziecie tutaj.

Nikosowe sery

Całkiem niedaleko naszego pensjonatu, we wsi Wańkowa, możecie posmakować wspaniałych, lokalnie wyrabianych owczych, krowich i kozich serów. Wszystko to za sprawą Nikosa, prawdziwego Greka, który życie swoje związał z Bieszczadami i wyrobem serów. Znajdziecie tu wspaniałe ekologiczne sery własnego wyrobu, sery wędzone, świeże i takie na wzór grecki w oliwie z ziołami. Dodatkowe informacje o Nikosie i jego serkach znajdziecie tutaj.

Drezyną po Bieszczadach

Nową atrakcją z jakiej można skorzystać podczas wypadu w Bieszczady jest wycieczka rowerową drezyną po trasie kolejki wąskotorowej. Trasy wycieczek zostały wyznaczone na 47 kilometrowym odcinku z Zagórza do Krościenka, a baza samej atrakcji w postaci Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych zlokalizowana została w Uhercach Mineralnych. Wyjątkowe przeżycie i wspaniała wycieczka tym niespotykanym środkiem transportu, pośród bieszczadzkich widoków, gwarantuje niezapomniane wrażenia. Przemili i otwarci, pełni pasji i zaangażowania gospodarze dołożą wszelkich starań aby Wasza wycieczka była udana. Na miejscu możecie również skorzystać zajęć w Szkole Bieszczadzkiego Rzemiosła.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jeżeli jesteś w Bieszczadach nie możesz przegapić okazji przejechania się kolejką wąskotorową. To wspaniała atrakcja, dająca poczucie bliskości z naturą i wolno płynącego czasu. Główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej znajduje się w miejscowości Majdan, niedaleko Cisnej. Historia powstania kolei wąskotorowej w Bieszczadach pamięta jeszcze panowanie Cesarza Franciszka Józefa I, choć w obecnym kształcie i używanym taborze nawiązuje raczej do drugiej połowy XX wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bezspornie wspaniała atrakcja, z której po prostu trzeba skorzystać. Więcej szczegółów na temat tras, rozkładów jazdy, cen biletów i dodatkowych atrakcji znajdziecie tutaj.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

logo skansen Sanok

Decydując się na wakacje w Bieszczadach, już jadąc w kierunku naszych urokliwych terenów, możecie skorzystać ze wspaniałej atrakcji – odwiedzić skansen budownictwa ludowego w Sanoku. Znajdziecie tu wspaniałe przykłady budownictwa bieszczadzkiego, a więc chałupy, zagrody, spichlerze, ale także budynki cerkiewne oraz mniejsze elementy lokalnej historii tj. kapliczki, krzyże, młyny wodne, studnie i wiele innych. Zacznijcie swoją przygodę z Bieszczadami już w drodze w góry. Szczegółowe informacje o Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku znajdziecie tutaj.
Plan parku etnograficznego możecie zobaczyć i pobrać tutaj.